Written by 11:17 am Poradniki

Zastosowanie lekkiej płyty dynamicznej w badaniach nośności gruntów i kruszyw

adobestock 61114022

Odpowiednia nośność gruntów i kruszyw ma istotne znaczenie zarówno dla bezpieczeństwa, jak i efektywności pracy. Kluczową rolę odgrywa tutaj lekka płyta dynamiczna. Warto dowiedzieć się więcej na jej temat i poznać liczne zalety użytkowania.

Czym jest lekka płyta dynamiczna?

Lekka płyta dynamiczna jest to urządzenie, które służy do badania nośności, np. gruntów czy kruszyw podłoża drogowego, ale też wykorzystuje się ją do badania stopnia zagęszczenia, np. nasypów bądź zespołu warstw nawierzchni drogowej. Warto wiedzieć, że pozwala ona na pomiar dynamicznego modułu odkształcenia Evd oraz wartości liczonej jako s/v. Wykorzystując obciążnik opadowy o wadze 10 kg, można szybko i efektywnie prowadzić pomiary gruntów oraz kruszyw drobniejszych, do których zalicza się np. piaski bądź pospółki. Obciążnik cięższy umożliwia natomiast pomiary materiałów grubszych, choćby tłuczeni, które cechują się większymi wartościami dynamicznego modułu odkształcenia. Dzięki pomiarom wykonanym za pomocą lekkiej płyty dynamicznej można bardzo dokładnie sprawdzić nośność oraz zagęszczenie nie tylko gruntów, ale też całych powierzchni drogowych. Płyta dynamiczna umożliwia pomiar wartości osadzania gruntu. Pozwala na automatyczne obliczanie prędkości osiadania. 

Badania lekką płytą dynamiczną – jakie są zalety?

Wykorzystywanie lekkiej płyty dynamicznej ma wiele zalet. Przede wszystkim dzięki niskiej wadze urządzenia można jej używać w różnych miejscach, a do tego przenosić z miejsca na miejsce. Na pewno jej dużą zaletą jest fakt, że pozwala na wykonywanie badań w trudno dostępnych miejscach, choćby na dnie wykopów czy też w miejscach, gdzie przestrzeń jest ograniczona. Wyniki badań są naprawdę dokładne. Ponadto nie ma konieczności stosowania przeciwwagi. Płyta dynamiczna mierzy ugięcie dynamiczne i wykorzystuje do tego znajdujący się na prowadnicy obciążnik. Szybkość wykonania badania również wyróżnia się na tle innych metod. Średnio trwa ok. 2 minuty, co oczywiście przekłada się na jeszcze szybszą inspekcję różnego rodzaju prac ziemnych. Płyta dynamiczna jest bardzo czułym urządzeniem. Z tego powodu konieczne jest spełnienie odpowiednich warunków podczas badań. Musi leżeć na poziomym, płaskim podłożu, a do tego przylegać całą powierzchnią. Z kolei prowadnica, na której umieszczony jest obciążnik musi być ustawiona pionowo. Dzięki temu osiągnie się najbardziej dokładne wyniki badań. Dobrym wyborem może być lekka płyta dynamiczna dostępna w ofercie na stronie: https://viateco.eu/produkt/vss-dynamiczny.
 

Co dokładnie oblicza lekka płyta dynamiczna?

Lekka płyta dynamiczna służy do badania modułu odkształcenia dynamicznego. Właśnie dzięki niej można wykonać pomiar wartości osiadania gruntu, a także automatyczne obliczanie prędkości osiadania wyrażone jako s/v. Za jej pomocą wykonuje się również obliczenie dynamicznego modułu odkształcenia Evd. Można jeszcze zaprezentować wyniki badania na wyświetlaczu rejestratora bądź wykonać wydruk, co niewątpliwie jest bardzo wygodne. Lekka płyta dynamiczna ma zastosowanie w szeroko rozumianej branży budowlanej, a dokładnie w budownictwie drogowym, choćby w badaniach geotechnicznych, co jest niewątpliwie bardzo ważne, szczególnie, gdy projektuje się autostrady, drogi ekspresowe bądź krajowe. Lekka płyta dynamiczna ma zastosowanie w budownictwie ziemnym oraz fundamentowym. Moduł Evd może korelować z modułem odkształcenia E2 oraz IS. 

Jak przebiega badanie lekką płytą dynamiczną?

Sposób wykonania badania lekką płytą dynamiczną jest szybki oraz łatwy. Przede wszystkim trzeba wiedzieć, że polega on na kilkukrotnym opuszczeniu płyty oraz podniesieniu obciążnika, który znajduje się na prowadnicy. Obciążnik uderza w płytę obciążeniową, która znajduje się na podłożu, a następnie generuje jej krótkie ugięcie. W kolejnym etapie pomiar przekazywany jest do elektronicznego miernika. Jest on połączony z płytą obciążeniową za pomocą kabla. Po wykonaniu trzech uderzeń wstępnych obciążnika o płytę oraz trzech właściwych urządzenie oblicza Evd, czyli dynamiczny moduł odkształcenia podłoża. Na podstawie wartości tego modułu można oszacować, ile wynosi wartość wskaźnika zagęszczenia gruntu. Tutaj wykorzystuje się wzory empiryczne.    

Ostatnia zmiana: 28 sierpnia, 2024
Zamknij