Śrutowanie stali to zabieg mający na celu renowację elementów metalowych, na których pojawiła się korozja oraz uszkodzenia. Bardzo często wykonuje się go na różnego rodzaju konstrukcjach znajdujących się na świeżym powietrzu. Metoda ta pozwala usunąć zanieczyszczenia, stare powłoki lakiernicze i ogniska rdzy, dzięki czemu stal odzyskuje pożądaną gładkość oraz wytrzymałość. Co jeszcze warto o niej wiedzieć?
Śrutowanie stali – najlepszy sposób na przygotowanie podłoża
Podczas wykonywania prac renowacyjnych jednym z najważniejszych elementów jest właściwe przygotowanie podłoża. To właśnie ono decyduje o trwałości i jakości finalnych powłok. W przypadku stali oznacza to najczęściej usunięcie rdzy, pozostałości farb oraz wszelkich zanieczyszczeń, które zmniejszają przyczepność nowych warstw ochronnych. Śrutowanie pozwala dotrzeć do trudno dostępnych miejsc, choć w warunkach terenowych może być to nieco trudniejsze niż w warsztacie.
W wyniku śrutowania materiał ścierny jest wyrzucany pod bardzo dużym ciśnieniem. Te elementy uderzają o stalową konstrukcję, usuwając zewnętrzną warstwę. Dzięki temu powierzchnia zostaje wyrównana i odzyskuje swoje pierwotne właściwości techniczne. Jednocześnie powierzchnia staje się chropowata, co pozwala na lepsze przyleganie powłok antykorozyjnych.
Śrutowanie stali na świeżym powietrzu – co warto wiedzieć?
Zabiegi wykonywane w terenie mają w sobie pewną dozę nieprzewidywalności i mogą wiązać się z różnymi utrudnieniami, np. z nagłą zmianą pogody. Istotną zaletą jest jednak możliwość zachowania względnie czystego obszaru pracy, bowiem pył i inne drobiny są częściowo rozpraszane przez ruch powietrza. Jest to również jedyny sposób przeprowadzanie śrutowania w przypadku konstrukcji stalowych o dużych gabarytach (np. ogrodzeń czy elementów mostów), których nie dałoby się przetransportować do hali.
Oczywiście wykonując tego typu prace na zewnątrz, należy zwrócić szczególną uwagę na kwestie BHP oraz środowiskowe. Zabieg generuje pył i hałas, więc pracownicy muszą posiadać środki ochrony osobistej, m.in. maski, okulary i odzież ochronną. Trzeba też zadbać o odizolowanie miejsca pracy, aby nie doszło do rozprzestrzenianie się zanieczyszczeń na zbyt dużym obszarze. Niekiedy stosuje się przenośne systemy odpylania, które pozwalają na redukcję emisji cząstek. Dzięki takim rozwiązaniom śrutowanie stali jest bardziej przyjazne dla otoczenia, a jednocześnie bezpieczne dla ludzi.
Firmy oferujące śrutowanie stali dysponują profesjonalnym sprzętem. Najczęściej wykorzystywane są mobilne piaskarki, które nadają się do pracy na świeżym powietrzu. Wybór ścierniwa zależy od stopnia zanieczyszczenia i oczekiwanego efektu. Przy mocno skorodowanych konstrukcjach często stosuje się ścierniwo o większej twardości, co skraca czas obróbki. Tego typu zabieg pozwala na kompleksowe i trwałe odnowienie metalowych elementów, bez konieczności ich demontażu.
Last modified: 18 lutego, 2025