Główną, a jednocześnie najtrudniejszą do zlikwidowania przyczyną mokrych murów jest podciąganie kapilarne, czyli wciąganie wody z gruntu przez materiał budowlany. Zjawisko to, jeśli nie zostanie zahamowane, prowadzi do stopniowego niszczenia wnętrz i struktury budynku. Zmagasz się z problemem nadmiernej wilgoci w domu? Chcesz wiedzieć więcej na temat podciągania kapilarnego? Najpotrzebniejszą wiedzę znajdziesz w poniższym artykule.
Czym jest podciąganie kapilarne?
Podciąganie kapilarne jest naturalną zdolnością wielu materiałów (od gleby, przez drewno, po beton) do podciągania wody za pomocą sił kapilarnych. W budownictwie przez podciąganie kapilarne rozumie się zjawisko wciągania wody z gruntu przez obiekt budowlany i jej stopniowego przenikania ku górze. Szybkość chłonięcia wody zależy od ilości i średnicy porów otwartych w materiale.
Dlaczego mury podciągają wodę z gruntu?
Za zjawisko podciągania kapilarnego odpowiadają siły kapilarne. Pozwalają one na przeciwstawienie się grawitacji. Siłami kapilarnymi są zjawiska fizyczne związane z zachowaniem par i cieczy, charakterystyczne dla obiektów o porowatych strukturze. Zachodzą one na granicy styku wody i wąskiego obiektu, tj. porów w materiale budowlanym. Zjawiskami tymi są:
- napięcie powierzchniowe cieczy,
- zwilżalność, czyli zdolność cieczy do rozpływania się po ściankach naczynia.
Im większa zwilżalność i wyższe napięcie powierzchniowe cieczy oraz mniejsza średnica kapilar, tym silniejsze siły kapilarne, a co za tym idzie – bardziej nasilone podciąganie kapilarne.
Czynniki zwiększające ryzyko zawilgocenia murów wskutek podciągania kapilarnego
Z zawilgoceniem ścian wskutek podciągania kapilarnego spotkać się można głównie w starych budynkach, pozbawionych odpowiedniej izolacji poziomej oraz w domach i mieszkaniach po zalaniu. Podkreślamy – głównie – bo problem podciągania wody gruntowej przez mury nierzadko dotyczy nowoczesnego budownictwa. Sprzyjają temu:
- materiały wysoko porowate, np. beton komórkowy czy cegła ceramiczna,
- wysoki poziom wód gruntowych w miejscu inwestycji,
- niedostateczna izolacja fundamentów lub jej brak,
- brak osuszenia mokrych fundamentów.
Widoczne skutki podciągania kapilarnego
- Mokre plamy na ścianach, sięgające nawet do 1,5 m wysokości
- Widoczne wysolenia w górnych częściach pasa wilgoci
- Łuszczenie się tynków i farb
- Degradacja i odpadanie tapet oraz listew przypodłogowych
- Czarne plamy na ścianach wskazujące na rozwój pleśni i grzybów
Niewidoczne skutki podciągania kapilarnego
- Stałe wrażenie chłodu (czego konsekwencją są wyższe koszty ogrzewania)
- Nieprzyjemny zapach stęchlizny
- Nasilenie objawów alergii i chorób dróg oddechowych
- Obniżenie nośności budynku
Czy da się skutecznie i trwale powstrzymać podciąganie kapilarne?
Podciąganie kapilarne jest zjawiskiem fizycznym. Da się jednak zablokować pory w materiale budowlanym, przez które woda podciągana jest ku górze. Służy do tego izolacja pozioma. To rodzaj bariery zapewniającej „odcięcie” fundamentów od pozostałej części budynku. O solidną izolację poziomą należy zadbać podczas budowy domu. W przypadku istniejącego budynku można ją odtworzyć. Fachowcy stosują różne metody i produkty – w zależności od wielkości degradacji, materiału ścian oraz specyficznych wymagań projektu. Dokładnie przebadaną pod kątem efektywności i trwałości metodą odtwarzania izolacji poziomej jestIniekcja Krystaliczna®. To opatentowana technologia autorstwa dr inż. Wojciecha Nawrota – polskiego naukowca i wynalazcy. Izolację poziomą odtworzoną metodą Iniekcji Krystalicznej® wyróżnia nie tylko skuteczność, ale i (nawet bezterminowa) trwałość, co często oznacza zablokowanie podciągania kapilarnego na zawsze! Niektóre firmy udzielają na taką usługę dożywotniej gwarancji. W skrócie proces odtworzenia izolacji poziomej w technologii Iniekcji Krystalicznej® polega na nawierceniu niewielkich otworów w murze w jednej linii i w równych odległościach oraz na wstrzyknięciu w nie materiału iniekcyjnego. Oryginalnym produktem, dedykowanym Iniekcji Krystalicznej®, jest CRYSTARID®, którego skład bazuje na krzemianach. Do wstępnego uszczelnienia dochodzi w ciągu zaledwie 7 dni od iniekcji. Co ważne, odtworzeniu właściwej hydroizolacji towarzyszy wypchnięcie z murów całej wilgoci. Nie trzeba ich osuszać.
Last modified: 24 listopada, 2024