Artykuł Sponsorowany
W ostatnich latach w projektowaniu wnętrz układy otwarte stały się niezwykle popularne. Zamiast postrzegać przestrzeń w kategorii osobnych pomieszczeń o jasno zdefiniowanej funkcji, proponowano układ łączący w jednej większej przestrzeni kilka stref, spełniających rozmaite cele. Z tego powodu wyburzano ściany, co pozwoliło stworzyć płynne przejścia, np. między kuchnią, jadalnią i salonem. Jednak od niedawna, nastąpił zwrot od tego trendu w kierunku zamkniętych kuchni, które również mają wiele zalet.
Kuchnia otwarta czy zamknięta — którą wybrać?
Na przestrzeni lat układ, struktura i projekty kuchni uległy sporej transformacji zgodnie ze zmieniającymi się potrzebami mieszkańców, zmniejszającymi się rozmiarami mieszkań i dynamiką związaną z przechodzeniem z rodzin wielopokoleniowych do rodzin nuklearnych. Kuchnia, która początkowo była odizolowaną przestrzenią, istniejącą wyłącznie w celach funkcjonalnych i stricte użytkowych, zajmuje centralne miejsce w domu. Jaką więc wybrać?
Otwarte i zamknięte plany to dwa bardzo różne, ale wciąż popularne typy układów. Wyraźnym przykładem różnicującym obydwa rozwiązania jest kuchnia, która w otwartym układzie często łączy się z salonem i/lub jadalnią, w zamkniętym zaś stanowi osobne, odizolowane pomieszczenie.
Każda z opcji ma tak samo wielu zwolenników, jak i przeciwników, a wybierając idealny projekt kuchni, zawsze pojawia się dylemat, czy wybrać kuchnię otwartą, czy zamkniętą. Podczas gdy kuchnie otwarte płynnie integrują się z resztą domu, muszą stylistycznie pasować do całej reszty elementów aranżacji i oferować rozwiązania, które zniwelują zwłaszcza intensywne zapachy. Poza tym, trzeba utrzymywać je w nienagannym porządku.
Zamknięte kuchnie są zaś idealne, jeśli wolisz prywatność podczas gotowania, gotujesz bardzo dużo i w dodatku nie przepadasz za tym, by cały czas sprzątać — prawdą jest, że to, co pozostało po kulinarnych rewolucjach, można ukryć przed ciekawskimi spojrzeniami gości za zamkniętymi drzwiami.

Kuchnia zamknięta i jej zalety
Kuchnia zamknięta, dzięki swojemu układowi, ma wiele zalet. Oto niektóre z nich.
Mniej stresu związanego z bałaganem
Gotowanie to zwykle używanie wielu sprzętów małego i dużego AGD, a także naczyń, garnków czy misek. Dzięki zamkniętemu układowi kuchni nie musisz się martwić, że każdy gość lub osoba, której otworzysz drzwi, zobaczy chaos, jaki został w niej pozostawiony. Gdy kuchnia stanowi osobne pomieszczenie nie musisz przecież sprzątać od razu — możesz to zrobić w dogodnej dla siebie chwili. A póki co wystarczy, że zamkniesz drzwi, aby ukryć nieporządek.
Więcej miejsca do przechowywania
Mówi się, że projekty kuchni zamkniętej bywają bardziej wydajne i intuicyjne. Cztery ściany bez wątpienia dają więcej możliwości co do rozmieszczenia szafek (i to różnego typu: od klasycznych z szufladami, podwieszanych czy pojemnych cargo) oraz urządzeń AGD. W kuchni o układzie zamkniętym możesz także zaplanować więcej blatu roboczego. Innymi słowy, zamknięta kuchnia pozwala na zamontowanie większej ilości mebli do przechowywania, a także miejsca do pracy.
Gotowanie w skupieniu
Gdy gotujesz lub sprzątasz w zamkniętej kuchni, istnieje mniejsze prawdopodobieństwo, że ktoś będzie chciał Ci przeszkodzić lub coś rozproszy Twoją uwagę. W związku z tym przypalenie ciasteczek w piekarniku, bo wciągnął Cię serial, który podglądasz na telewizorze w salonie, staje się mniej prawdopodobnym scenariuszem.
Mniej hałasu i intensywnych zapachów
Jeśli przeszkadza Ci harmider panujący w domu, zamknięte kuchnie będą doskonałym wyborem dla tych, którzy wolą cichszą przestrzeń, gdy muszą skupić się na gotowaniu. Działa to także w obie strony: zamykając kuchnię, dźwięki gotowania czy sprzątania (np. dźwięk obijających się o siebie garnków lub talerzy wyciąganych ze zlewu, praca zmywarki czy miksera) mogą być ograniczone do jednej przestrzeni.
Oznacza to, że kiedy coś nieumyślnie przypalisz lub gdy musisz skorzystać z głośnego sprzętu, na przykład blendera, zamknięta kuchnia pomoże ograniczyć nieprzyjemny lub intensywny zapach i głośne dźwięki, minimalizując tym samym negatywne odczucia u innych domowników, którzy na przykład grają właśnie w ulubioną grę na konsoli.
Większa prywatność bez stresu
Jeśli kochasz gotować, a w dodatku nie masz nic przeciwko częstemu przyjmowaniu gości, zamknięta kuchnia może być właśnie dla Ciebie. Nie tylko tworzy ona oddzielną przestrzeń do przygotowywania kolejnych smakołyków z racji zaplanowanych spotkań towarzyskich, ale także zapewnia większą prywatność. Jeśli kiedykolwiek odczuwasz presję, aby się pospieszyć i przygotować kolację, ponieważ ludzie patrzą Ci na ręce, siedząc w salonie lub jadalni, odrobina prywatności pomoże złagodzić ten stres. Ponadto, może zapewnić Twoim gościom bardziej intymną atmosferę spotkań — idealną na weekendowe brunche z najbliższymi przyjaciółmi.
Kuchnia zamknięta to przytulna atmosfera
Cztery ściany bez wątpienia dają poczucie intymności i przytulności, co może być szczególnie ważne w chłodniejsze miesiące. Przy mniejszej liczbie otwartych przestrzeni kuchnia może wydawać się ciepłym i przytulnym miejscem, w którym chętnie usiądziesz delektując się ciepłą kawą i szarlotką.
Pozwala uniknąć nieporządku w innych częściach domu
Jeśli przyjmiesz, że większość posiłków, np. w ciągu tygodnia, gdy mieszkańcy wracają o różnych porach, spożywacie w kuchni zamkniętej na salon, zaoszczędzisz sobie bałaganu również w innych częściach domu. Pomyśl więc o komfortowym miejscu do jedzenia. Możesz postawić na blat z hokerami lub ustawmy je przy wyspie (tak, wyspa w zamkniętej kuchni także jest możliwa!), albo zdecydować się na klasyczny, prosty drewniany stół z kilkoma krzesłami. Otwarta przestrzeń kuchni kusi — zwłaszcza najmłodszych — tym, by przekąski czy kanapki spożywać na sofie. Wówczas pozostaje wiele okruszków, których sprzątanie nigdy się nie kończy. Zamknięta kuchnia paradoksalnie może wyeliminować ten problem.
Kuchnia zamknięta — dla kogo?
Wybór między otwartą a zamkniętą kuchnią nigdy nie będzie jednoznaczny. Po prostu oznacza to, że nie ma tu jednej poprawnej odpowiedzi. Jeśli jednak jesteś dumny ze swojej kolekcji gadżetów kuchennych i potrzebujesz więcej miejsca, aby je przechowywać, możesz zdecydować się na zamkniętą kuchnię, bo taki układ pozwala na zmaksymalizowanie przestrzeni w szafkach, co wynika także z ich ilości. Jeśli podczas gotowania lubisz być pośród innych, stawiasz na spotkania towarzyskie z rodziną i przyjaciółmi, a nie na prywatność, najbardziej sensownym rozwiązaniem będzie wówczas otwarta kuchnia. Wybór między tymi koncepcjami zależy od Twojego stylu życia i indywidualnych preferencji.
Last modified: 3 kwietnia, 2025